Mi áll a többszázezer forintos gázszámlák mögött?
Megérkeztek a több százezer forintos, akár milliós nagyságú gázszámlák országszerte. Ennek oka, hogy tavaly nyáron a piaci energiaárak egekbe szökését követően a magyar kormány megváltoztatta a háztartásokra vonatkozó villany és gáz ár támogatásokat, aminek értelmében az addigi 102 Ft / m3 gázár már csak az átlagfogyasztás alatti mennyiségre, havi 144 m3 mennyiségre érvényes, míg afelett 747 Ft-ot kell fizetni köbméterenként, azaz több mint a hétszeresét. Ez az ár eltérés jelentős emelkedést hozott, nagyrészt családi házakban lakó háztartások számára, amely különösen sokkoló volt azon fogyasztóknak, akik átalányt fizetnek, hiszen az átalányban számolt időszakra többnyire az átlagfogyasztásra vonatkozó alacsonyabb 102 Forintos árat fizetik, azonban az éves elszámoláskor már a többletfogyasztás 747 forintos áráról kaptak csekket, ami egyszerre több százezer forintos díjat jelent.
Várható-e változás, mi lesz a jövőben?
A jelenlegi államilag támogatott rendszer sokba kerül az országnak és hosszú távon nem fenntartható, hiszen nem ösztönzi a felhasználót spórolásra és az EUs irányelvekkel szembe megy. A rezsicsökkentés támogatása 2600 milliárd Ft mínuszt jelent az államháztartásban, mely jelenleg messze a tervezett alatt teljesít, amit előbb-utóbb kénytelen lesz pótolni az állam.
Az Eu-ban a lakossági átlag gázár 476 Ft volt köbméterenként az év első felében az itthoni 135 Ft/m3 -rel szemben, amiből lehet következtetni, hogy hosszútávon Magyarországon is hasonló árak várhatóak.
A kormány kommunikációja alapján számíthatunk a lakossági rezsirendszer átalakítására, azonban az áram és a gáz árában további növekedés várható.
Pontosan mitől is függ, hogy mennyi gázra van szükségem?
Természetesen az ingatlan méretétől, ottlakók számától és fűtési intenzitástól nagymértékben függ a gázhasználtunk, de mégis lehet, hogy egy 200 négyzetméteres házban beleférnek az átlagfogyasztásba míg egy 100 négyzetméteresben bőven meghaladják azt azonos komfort mellet. Hogyan is működik pontosan ez? Az otthonok gázfogyasztásáért legnagyobb részt a fűtés és a melegvíz ellőállítás felelősek.
A fűtés különösen kényes pont, hiszen bár éves szinten az átlag gázfogyasztásunk beleférhet a 144 m3-es érték alá, de mégis a fűtésszezon időszakában ez havi lebontásban jelentősen meghaladhatja a támogatott mértéket, ami akár 550 ezer forintos többlet költséget jelent azokhoz képest, akik minden hónapban pontosan 144 m3-t használnak, azonos éves fogyasztás mellett.
A fűtéshez szükséges energiát alapvetően három fő tényező befolyásolja: a fűteni kívánt légtér mérete, az épület energetikai adottságai, azon belül is a lehűlő felületek hőátbocsátási tényezői, valamint a fűtőenergia előállítási hatékonysága. Kényelmünk megtartásáért érdemes az utóbbi kettővel foglalkoznunk: az épület külső felületeinek hőátbocsátásáért a homlokzati és tetőtéri szigetelés, valamint nyílászárók felelnek leginkább, míg a fűtőenergia hatékonyságát bekötött a fűtési rendszerünk befolyásolja.
Honnan tudom, hogy nálam mi okozhatja a legnagyobb problémát?
Mi a legolcsóbb módja, hogy átlagfogyasztáson belül maradjak?
Alapvetően minden ingatlannál más és más a gond, hiszen nincs két egyforma lakóépület, egyforma szokásokkal. Érdemes sorba venni a lehetséges hőveszteségi problémákat: szigetelve van-e a ház, korszerűek-e a nyílászárók? Ha esetleg le tudjuk szűkíteni mely területet érdemes felújítani akkor sem mindegy milyen technológiákat használunk, milyen vastagságokkal tervezünk. Lehet, hogy míg a 20 cm vastag EPS falszigetéssel annyival kevesebbet kellene fűtenünk, hogy havonta spórolna 70 ezer forintot a gázszámlán, de ötször annyiba kerül, mint egy egynapos tetőtéri szigetelési munka, amely havi 40 ezer forintot vált ki és akár két fűtési szezon alatt megtérül.
Érthető tehát, hogy érdemes mindig figyelembe venni a megtakarított energiának és bekerülési költségnek az arányát.
Célszerű akkor is felülvizsgálni hőleadó felületeinket, ha meglévő fűtésrendszerünk gyenge hatékonyságára gyanakszunk, esetleg villanyra tervezzük lecserélni a gázkazánt, hiszen a fűtőegység méretezése az épület hőátbocsátásától függ. Százezreket, akár milliókat spórolhatunk a fűtés korszerűsítésén, ha szigetelünk vagy nyílászárót cserélünk a rezsinken felül. Összességében tehát érdemes gázfogyasztásunk csökkentését összetett kérdésként kezelni, hiszen ha csak egy irányba indulunk el, hosszú távon milliókat veszíthetünk egy alternatív megoldással szemben!
Honnan tudom, hogy nálam mi a leginkább kifizetődő megoldás?
Megfelelő tervezéssel és szakértő bevonásával jelentős mértékben tudjuk csökkenteni a feleslegesen gázra költött pénzt és magabiztosan tudunk a számunkra leginkább pénztárcabarát megoldásra fókuszálni. Az Inersol felmérésével kifejezetten saját ingatlanunkra vonatkozó leghatékonyabb megoldásokat tárhatjuk fel, függetlenül bármilyen technológiától, így biztosak lehetünk abban, hogy a számunkra legmegtérülőbb megoldást választjuk. Fűtési költségeinken, ha időben elindítjuk a folyamatot, akár még idén spórolhatunk, továbbá ingatlanunk értékét jelentősen növeljük az energetikai korszerűsítéssel.
Lépj időben és kerüld el a többszázezres rezsi számlákat!
A részletes lehetőségekről további információt találsz ide kattintva,
vagy kérd egyből felmérési és tanácsadási ajánlatunkat az alábbi űrlapon keresztül.