A 2022. október 22-én tartott kormányinfó bejelentései alaposan felborzolták a napelemben gondolkodók kedélyeit, ami a lakossági és vállalati ügyfeleket egyaránt kellemetlenül érinti.
Mi fog változni?
Az eddigiekhez képest gyakorlatilag megszűnik a visszatáplálás lehetősége! Tehát nem lesz mód a nap közben megtermelt energiát a hálózatra táplálni és azt „visszanyerni” például az éjszaka folyamán, így az eddigi „ingyenes áram tárolás” lehetősége megszűnik azoknál, akik 2022. október 31-ig nem adják be az igényüket napelemes rendszer engedélyeztetésére.
De mit is jelent ez pontosan?
Nem titok, hogy a napelem akkor termeli a legtöbb áramot, amikor süt a nap – többnyire abban a napszakban, amikor otthon sem vagyunk és a fogyasztásunk minimális. Ezt a nap közben termelt áramot (amit betápláltunk a rendszerbe) eddig felhasználhattuk este, amikor megnőtt a fogyasztásunk.
Az új szabályozás miatt viszont a nyári és a nap közben termelt többlet energia vagy elvész (nem kapjuk vissza) vagy akkumulátor rendszer kiépítésével tároljuk el, ami jelentős beruházási költséggel járna.
Így viszont a jelenlegi megtérülés (cégeknél 2-3 év, lakosságnál 5-8 év) a két-háromszorosára emelkedik, bizonyos eseteknél pedig annyira elszállhat a beruházási költség, hogy már megtérülésről sem beszélhetünk.
A JELENLEGI ELSZÁMOLÁS ELŐNYEI:
A napelemes rendszerek nyáron többet, télen kevesebbet termelnek. A mostani elszámolási rendszerben a nyári és napközbeni többletet mondhatni ingyen eltárolják a felhasználók számára, amelyet télen fel tudunk használni. Tehát a megtermelt és visszatáplált áram után ugyanazon mértékű áramfogyasztásra vagyunk jogosultak akkor is, amikor a napelem épp nem termel, vagy túllépjük a termelési kapacitását.
Mivel a jelenlegi tárolási technikák hatékony lakossági felhasználásra nem alkalmasak, így hatalmas előnyre tesznek szert azok, akik napelemet engedélyeztetnek a jelenlegi szabályozás szerint.
Most szó szerint milliók múlnak azon, hogy beadod-e 2022. október 31-ig az igényedet!
Mire kell figyelni a napelemes rendszer engedélyeztetésénél?
Az engedélyeztetés beadási határideje: 2022. 10. 31.
Igen, mindössze néhány nap maradt az igények benyújtására!
A szerződési határidő: 2023. 12. 31.
Tehát legkésőbb eddig kell szerződni a szolgáltatóval, hogy a mostani rendszerben maradhass. Akik ezt követően szerződnek, azok már bruttó elszámolásba esnek.
A folyamat lépései:
- Beadásra kerül az igénybejelentés. (Ezt az ügyfél akár maga is intézheti, de elég sok hibalehetőség merülhet fel.)
- A szolgáltatónak 30 napja van az elbírálásra.
- Ezt követően 3 hónap áll rendelkezésre a műszaki tervdokumentáció elkészítéséhez és a szolgáltató felé történő beadáshoz.
- A szolgáltatónak ismét 30 napja van a jóváhagyására vagy elutasítására.
- Ezt követően 1 év áll rendelkezésre a telepítésre.
- A telepítést után készre jelentés történik, ezt követően lehet szerződni a szolgáltatóval.
- A szerződéskötést követően kerül sor a szolgáltató részéről az ad-vesz mérőóra beszerelésére, a rendszer csak ezután kezd termelni.
A fentiekből jól látszik, hogy hatalmas kockázat van az engedélyeztetés elindításában, mert könnyen ki lehet csúszni a 2023. 12. 31-es határidőből.
Mire tud felelősséget vállalni az INERSOL?
Ha elvállaljuk az ügyed, akkor határidőre beadásra kerül az igénybejelentésed!
Az elvállalt ügyfelek rendszerét legkésőbb 1 éven belül letelepítjük!
Az Inersol jelenleg az alábbi feltételek szerint vállalja az engedély ügyintézését, mely nem jár kivitelezői kötelezettséggel, azonban ha minket választasz, bruttó 150.000 Ft-ot jóváírunk a kivitelezés végösszegéből:
- okt. 26. 12:00-ig hiánytalanul visszaküldött dokumentumok esetén az engedélyeztetés összege bruttó 100.000 Ft,
- okt. 26 12:00-tól okt. 28. 12:00-ig hiánytalanul visszaküldött dokumentumok esetén az engedélyeztetés összege bruttó 150.000 Ft,
- okt. 28 12:00-tól okt. 29. 16:00-ig hiánytalanul visszaküldött dokumentumok esetén az engedélyeztetés összege bruttó 200.000 Ft,
amely tartalmazza teljes ügyintézést és a hálózati csatlakozási dokumentáció elkészítését is, a mellékelt szerződés szerint.